Stagnacija tabako kontrolėje ir šioje srityje stumia Lietuvą į „autsaiderius“
Šiandien dalyvaujant Europos ekspertų seminare apie tabako gaminių apmokestinimą ir nelegalią prekybą tabako gaminiais, tenka ir vėl rausti dėl Lietuvos. Ir vėl mes esame linksniuojami tarp šalių, kurios, kaip ir alkoholio kontrolės atveju, nesugeba įgyvendinti būtinų ir mokslu pagrįstų tabako kontrolės priemonių.
Negebėjimas susitvarkyti su tabako pramonės rėmimu, negebėjimas sistemingai teikti pagalbą norintiems mesti rūkyti, stagnacija tabako akcizų didinimo srityje ir kitos tabako kontrolės problemos Lietuvą gali ir šioje srityje nustumti į atsiliekančių šalių grupę.
Tabako akcizų didinimas yra viena efektyviausių tabako vartojimo mažinimo priemonių, tuo pat metu didinanti biudžeto įplaukas. Atsisakymas efektyviai didinti tabako akcizus leidžia tabako gamintojams didinti savo pelną, o šalis tuo pat metu praranda galimybę surinkti didesnius mokesčius, kurie yra būtini rūkymo sukeltų pasekmių šalinimui ir rūkymo prevencijai.
Įdomiausia tai, kad nesvarbu, kas darosi su nelegalia tabako rinka, tabako pramonės žinutė yra ta pati: pas mus labai blogai. Paskutiniai KPMG duomenys rodo, kad nepaisant buvusių tabako akcizų didinimo, nelegali tabako rinka traukiasi (http://www.tv3.lt/naujiena/874314/nelegali-tabako-rinka-lietuvoje-viena-didziausiu-europoje). Tačiau ir toliau bandoma kurti įspūdį, kad tabako akcizo didinimas yra didelis „blogis“ nes tai didina nelegalią rinką ir dėl to biudžetas praranda apie 66 milijonus eurų mokesčių. Tačiau tuo pat metu nutylima, kad dėl tabako akcizo didinimo įstojus į ES Lietuva pradėjo surinkti apie 120 milijonų eurų tabako mokesčių daugiau, nei buvo iki stojimo į ES vertinant 2004 – 2011 metų periodą (http://andreevin.narod.ru/journal/2012/02/TCPHEE_02_02_81.pdf). O jei pažiūrėtumėm VMI ataskaitą apie tabako mokesčių surinkimą 2015 metais, tai paskelbta, kad buvo surinkta apie 260 milijonų eurų tabako akcizų (file:///C:/Users/Aurelijus/Downloads/NB_apzvalga_2015.pdf), o tai yra 433 proc. daugiau nei iki stojimo į ES. Vadinasi visos kalbos apie praradimus nėra nieko daugiau kaip pasakos, naudingos tabako gamintojams, siekiantiems išsaugoti tabako vartojimą ir jų produktą prieinamą vartotojams.
Dar neseniai Lietuva buvo tarp „normalių“ šalių tabako kontrolės srityje, nes buvo tarp nedaugelio šalių, uždraudusių tabako reklamą, įvedusių draudimą rūkyti kavinėse, baruose ir pan. Tai sustabdė vaikų ir moterų rūkymo plitimą, sumažino pasyvaus rūkymo paplitimą, tačiau dėl tabako pramonės poveikio aukščiausio lygio politikams ir valstybės institucijoms, Lietuva tampa atsilikėle, nes kitos šalys neužmigo ant laurų ir dirba toliau (http://www.europeancancerleagues.org/images/TobaccoControl/TCS_2013_in_Europe_13-03-14_final_1.pdf).
Tuo tarpu mūsų valstybė, politikų vaidmenyje, nusprendė netampyti „liūto už ūsų“ ir suplanavo tabako akcizo didinimą taip, kad tai ne tik nemažintų tabako produktų prieinamumo ir įperkamo, bet ilgesnėje perspektyvoje augant gyventojų pajamoms jį didintų. Vadinasi gera valia atiduosime pinigus tarptautinėms tabako kompanijoms, kurios ir toliau pelnysis iš mūsų ligų ir problemų.