SAM paaiškina, kaip praktiškai veiks „žalos be kaltės“ modelis
Nuo Naujųjų metų įsigaliojo „žalos be kaltės“ modelis, užtikrinsiantis, kad pacientai galės greičiau ir paprasčiau gauti kompensaciją, jei jų sveikatai buvo padaryta žala. Tokios praktikos šalyje iki šiol niekada nebuvo, tad, pasak sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, natūralu, kad žmonėms kyla praktinių klausimų, į kuriuos turi būti atsakyta.
„Kiekviena naujovė neramina vien dėl to, kad nežinome, kaip bus. Taip yra ir šįsyk. Tad norime, kad neliktų neatsakytų klausimų, kad žmonės suprastų, jog „žalos be kaltės“ modelis yra ne kažkoks sugalvotas dar vienas biurokratinis procesas, kad būtų sunkiau, nesuprantamiau. Atvirkščiai – tai modelis, kuris tarnaus žmonėms, tai yra, ir pacientams, ir medikams. Tad asmeniškai raginu nepasikliauti be jokių argumentų kritikuojančiais šias naujoves, kurių tikrai laukė ir medikai, ir pacientai, o informaciją gauti iš specialistų, kurie yra kompetentingi atsakyti į rūpimus klausimus“, – sako ministras A. Veryga.
Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pakeitimai, kuriais sudarytos geresnės sąlygos pacientams greičiau ir paprasčiau gauti kompensaciją, jei teikiant sveikatos priežiūros paslaugas gydymo įstaigoje jiems buvo padaryta žala, įsigaliojo 2020 m. sausio 1 d. Rengiant įstatymo pakeitimus, analizuota įvairių užsienio šalių, t. y., Naujosios Zelandijos, Švedijos, Danijos, Suomijos, Norvegijos, Olandijos, Austrijos, Jungtinių Amerikos Valstijų ir kitų, taikoma žalos pacientų sveikatai atlyginimo praktika.