Dalyvavimas Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje
Sveikatos apsaugos ministras prof. Aurelijus Veryga:
„Baigėsi intensyvi, bet darbinga ir produktyvi savaitė Niujorke Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje.
Pirmąją dieną su Čekijos Sveikatos apsaugos ministru pasirašyta dvišalė sutartis dėl bendradarbiavimo sveikatos apsaugos srityje. Nors Lietuva ir Čekija turi nedaug bendrų interesų šioje srityje, tačiau pokalbio su ministru metu sutarėme, kad dvi sritys tikrai atitinka mūsų šalių interesus. Vienoje iš sričių (kuriant mechanizmą bendram brangių vaistų pirkimui) Lietuva ir Čekija jau dirba bendroje grupėje. Kita aktuali sritis, aktyvus turtingesnių šalių vykdomas darbo jėgos viliojimas iš mūsų šalių, kuris akivaizdžiai prieštarauja PSO gero elgesio praktikos rekomendacijoms (http://www.who.int/hrh/migration/code/code_en.pdf?ua=1).
Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos metu pasisakiau abiem temomis, kuriomis vyko diskusijos: tuberkuliozės infekcijos suvaldymo ir lėtinių neinfekcinių ligų valdyme. Tuberkuliozės infekcijos suvaldymo srityje esame tarp problemiškiausių valstybių, todėl sėkmingesnių valstybių patirtis mums labai svarbi. Lėtinių neinfekcinių ligų kontrolės srityje Lietuva turi apie ką papasakoti. Buvo labai gera stebėti šalių prezidentus, premjerus, ministrus kalbant viena kalba ir minint tas pačias pagrindines sritis, kurios yra esminės valdant lėtines neinfekcines ligas: rūkymo prevencija, alkoholio kontrolė, mitybos (ypač cukraus ir druskos kiekio, bei transriebalų kiekio mažinimas) ir fizinio aktyvumo politika, psichikos sveikata.
Labai gaila, kad Lietuvoje netrūksta savotiško provincialumo ir trūksta suvokimo, kad šių rizikos veiksnių valdymas nėra „draudimų politika”, o reali mokslu pagrįsta būtinybė gerinant šalies gyventojų sveikatą. Džiugu, kad tai suvokia vis daugiau šalių lyderių.
Pasaulio sveikatos organizacijos generalinis direktorius Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus paprašė salėje atsistoti visus, kurie yra praradę savo artimąjį dėl kurios nors iš lėtinių neinfekcinių ligų (infarkto, insulto, vėžio, diabeto, astmos ir kt.). Salėje neliko nė vieno sėdinčio žmogaus. Tai anksčiau ar vėliau paliečia mus visus. Ar tai nėra pakankamas pretekstas išaugti iš provincialių diskusijų apie „draudimus” ir kartu rūpintis sveikatos išsaugojimu?
Lietuvos darbas neliko nepastebėtas JT Lėtinių neinfekcinių ligų kontrolės darbo grupės ir kartu su kitų šalių ministrais atsiėmiau apdovanojimą už darnaus vystymosi tikslų puoselėjimą, kuris buvo skirtas už Lietuvoje vykdomą alkoholio kontrolės politiką.
Vakare kartu su Europos komisaru Vyteniu Andriukaičiu Lietuvos generaliniame konsulate Niujorke susitikome su JAV gyvenančia Lietuvių bendruomene. Buvo tikrai jaukus ir įdomus vakaras. Moderatoriaus teigimu nespėjome aptarti net 10 proc. planuotų klausimų Buvo malonu sutikti kolegas medikus, kuriems buvo labai įdomu išgirsti Lietuvos sveikatos politikos aktualijas. Buvo vertinga išgirsti ir jų įžvalgas bei patarimus. Sutikau du išeivius iš mano gimtojo miestelio Užvenčio, kuriuos mano mama mokykloje mokė fizikos. Koks mažas pasaulis
Paskutinę kelionės dieną teko dalyvauti renginyje, skirtame alkoholio kontrolės politikai. Renginyje apie šalių pažangą šioje srityje kalbėjo kolegos iš Slovėnijos, Estijos, Švedijos, Šri Lankos, Tailando ir kitų šalių. Kuo toliau, tuo didesnė šalių dalis įvardina būtinybę siekti, kad tabako kontrolės geroji praktika būtų perkelta ir į alkoholio kontrolę ir vis dažniau pasisakoma už Alkoholio kontrolės pagrindų konvencijos atsiradimą.
Kaip visada veiksmas vyksta ir „paraštėse”. Su Estijos kolegomis toliau derinome galimybę nuvykti ir susipažinti su jų vykdyta ir tebevykdoma ligoninių tinklo reforma. Su Danijos ministre sutarėme bendradarbiauti visuomenės sveikatos srityje ir keistis informacija. Danija planuoja „nusirašyti” nuo Lietuvos sprendimus susijusius su energinių gėrimų politika ir nebeleisti šių gėrimų pardavinėti nepilnamečiams. Iš ministrės išgirdau ir įdomų Danijoje veikiančios populiaraus prekybos tinklo sprendimą nebeprekiauti tabako gaminiais. Tai tokia ta liberalioji Danija
Smagu grįžti iš kelionės žinant, kad Lietuva yra matoma, gerbiama ir vertinama tarptautinės bendruomenės.”