Laidoje „Prezidentiniai pašnekesiai” apie visuotinį gynybos planą ir skleidžiamą paniką

Laidoje „Prezidentiniai pašnekesiai” apie visuotinį gynybos planą ir skleidžiamą paniką

https://www.youtube.com/watch?v=yx2TJRME7sI Šalies užsienio reikalų ministras G. Landsbergis ir premjerė I. Šimonytė skleidžia paniką šalyje, tačiau nesiima jokių veiksmų, kad būtų...
Read More
Prasidėjo parašų rinkimo laikotarpis

Prasidėjo parašų rinkimo laikotarpis

Kiekvienas iš kandidatų turime surinkti ne mažiau kaip po 20 tūkstančių jį remiančių piliečių parašų – popieriniuose lapuose arba elektroniniu...
Read More
Pareiškinių dokumentų VRK pateikimas

Pareiškinių dokumentų VRK pateikimas

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos keliamas kandidatas į LR Prezidentus Aurelijus Veryga šiandien Vyriausiajai rinkimų komisijai pateikė būtinus pareiškinius dokumentus...
Read More
Laidoje „Prezidentiniai pašnekesiai” apie regionų naikinimo politiką

Laidoje „Prezidentiniai pašnekesiai” apie regionų naikinimo politiką

https://www.youtube.com/watch?v=72vNMT0t4rI Laidoje apie Aurelijaus Verygos, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidato į Prezidento postą, siūlomą regionų politiką ir apie tai,...
Read More
Derybos su ES: žemdirbių interesai, regioninė politika ir saugus Ignalinos AE uždarymas

Derybos su ES: žemdirbių interesai, regioninė politika ir saugus Ignalinos AE uždarymas

Netrukus po Prezidento rinkimų, birželio mėnesį turėtų būti priimta 2024–2029 m. ES strateginė darbotvarkė artimiausiems penkeriems metams. Tai vyksta Europos...
Read More

sub meniu


Apie sunkius pasirinkimus

sunkūs pasirinkimai

Pastarosiomis dienomis labai dažnai viešoje erdvėje girdėjau teigiant, kad valstybė neturi kištis į žmonių gyvenimą ir žmonėms turi būti palikta teisės pasirinkti atsižvelgiant į savo įsitikinimus. Skamba patraukliai ir beveik įtikinamai. Beveik. O žodį „beveik” pavartojau neatsitiktinai. Pasirinkimai galimi tose situacijose, kuomet niekas neatsiduria silpnojo pozicijoje. O čia ir prasideda etikos, bioetikos ir kiti klausimai. Kas turėtų ginti silpnąją pusę? Kas yra silpnoji pusė? Ar mūsų pasirinkimai niekada nekinta?

Pateiksiu kelis pavyzdžius. Ar tai, kad žmogus bando nusižudyti reiškia tinkamą asmeninį pasirinkimą, į kurį niekas neturėtų kištis? Ar šitas pasirinkimas nesikeičia pasikeitus aplinkybėms ir žmogui gavus tinkamą pagalbą?

Sprendimas nutraukti nėštumą. Ar tai visada yra sąmoningas ir pasvertas pasirinkimas, o gal beviltiškos situacijos padiktuota desperacija, kuomet moteris jaučiasi palikta, neužtikrinta dėl ateities ir pan.? Jei tų aplinkybių nebūtų, ar ta pati situacija nebūtų vertinama kitaip?

Genetinė būsimo vaiko diagnostika. Ar ryžtumėtės leisti gimti vaikui, jei žinotumėte, kad jis turės Dauno sindromą? O jei paklaustumėm apsigimimų turinčių vaikų, ar jie būtų norėję negimti. Manau, kad teigiamai atsakytų ir dalis jokių apsigimimų neturinčių vaikų, kurie kasdien patiria smurtą, yra apleisti ir niekam nereikalingi. Tuo pat metu, sunkią negalią turintys, bet artimųjų meilės apsuptyje gyvenantys vaikai gyvenimo greičiausiai nekeiktų.

Subjektyvumas ir įsivaizdavimas apie poelgių teisingumus mus lydi visą gyvenimą. Pasikeitus aplinkybėms, mes esame linkę situaciją vertinti kitaip.

Prisimenu dar doktorantūros studijų metu teko rašyti bioetikos darbą apie eugeniką (https://lt.wikipedia.org/wiki/Eugenika). Šiandien tam tikrų diskusijų fone ši tema man vėl iškilo iš atminties. Ir kaip ir daugelio bioetinių diskusijų atvejais čia nėra nei lengvų klausimų, o juo labiau, lengvų atsakymų.

Norėtųsi, kad prasidėtų kiek platesnė, ne tik medikus, bet ir filosofus, psichologus, sociologus, teologus bei kitų socialinių mokslų atstovus įtraukianti diskusija.

Šiandien turime vis daugiau galimybių sužinoti ar tik pradėtas žmogus bus sveikas, ar ne. Pažangios technologijos leidžia įvertinti vis daugiau galimų apsigimimų ar būsimų sveikatos problemų. Tačiau čia susiduria dvi nelygiavertės jėgos ir pagrįstos teisės: tėvų teisė ir noras turėti sveiką vaiką bei pradėtos gyvybės teisė (ne)gimti.

Yra susirgimų ar apsigimimų, kuomet nėra jokių galimybių, kad vaikas liks gyvas, o gal net ir galimybė išnešioti yra labai abejotina. Tačiau nemaža dalis ligų (pvz. sunkių širdies ligų, ‚hemofilija ar pan.) šiandien yra išgydomos. Kaip priimti sprendimą, jei yra tikimybė, kad kai kurios ligos gali tapti išgydomomis ar kontroliuojamomis (pvz. ŽIV).

Žinau, kad neturiu jokios moralinės teisės, kaip nors vertinti vaikus su negalią auginančius tėvus ar jų apsisprendimus, nes auginu sveikus vaikus.

Tačiau jei paklaustumėm minėtomis ar kitomis ligomis sergančius vaikus, ar jie būtų norėję negimti, manau atsakymas būtų labai aiškus.

Neseniai Lietuvoje lankęsis Nick Vujicic įkvėpė ne vieną „labai sveiką“ ir nuolat gyvenimu nepatenkintą mūsų tautietį. Šis žmogus keliauja po pasaulį, kaip savotiškas priekaištas tam, ką daugelis laiko gamtos ar Dievo negailestingumu. Tik įsivaizduokite, kad jūs, labai anksti (vos kelių savaičių) sužinotumėte, kad jūsų vaikas gims be rankų ir kojų. Koks būtų jūsų sprendimas? Ar tai, kad Nick Vujicic yra tarp mūsų ir įkvepia daugelį sveikųjų visuomenės narių nėra gyvas įrodymas, kad kartais mūsų įsivaizdavimas apie tai, kas teisinga, o kas ne yra labai subjektyvu.

Tobulėjant genetinei diagnostikai, vis daugiau galime sužinoti labai anksti. Kuri liga galėtų būti svaria priežastimi nutraukti nėštumą? Ar leistumėt gimti savo vaikui, jei žinotumėt, kad jo laukia vėžinis susirgimas?

Ir mano pasvarstymų tikslas nėra ką nors pasmerkti ar priversti pasijausti kaltais dėl savo sprendimų. Mano klausimas apie tai, ar mes sugebame padėti žmonėms ir šeimoms, kurios susiduria su vaiko negalia?

 

9 Komentarai

 1. Martynas

  Dekui uz drasa pasidalinti pamastymais!

  Reply
 2. Arvydas

  Dar vis sunku patikėti, kad valdžioje yra taip mąstančių ir drąsiai tokias mintis reiškiančių žmonių. Linkiu ir toliau išlaikyti tai. Padariau didžiulę klaidą, iškart už jus nebalsuodamas, gerai , kad kiti ją ištaisė:).

  Reply
 3. Vita Liz

  Labai gerus klausimus keliate! Džiaugiuosi, kad visgi valstybės atstovams, o ypač sveikatos ministrui tai yra svarbu, ir kad savo darbą reikia pradėti būtent nuo šių kertinių-esminių žmogaus egzistencijos klausimų

  Reply
 4. Ventis

  Jus teisus.Valstybe,pries primdama ribojancius istatymus,privalo isipareigoti del galimu to istatymo pasekmiu,kai tevai ,netureje galimybes rinktis,veliau keliais eis per visas imanomas labdaros ir gerumo akcijas palaikydami ir gelbedami savo vaiku sveikata ir gyvybe.

  Reply
 5. dalia

  Visų pirma , kas yra žmogus. Manyčiau,kad tai padaras, kuris gali savarankiškai bent jau kvėpuoti. O gyvybė taip pat, jei ji gali bent jau judėti.O embrionas, ką ten embrionas. Tai tik zigota. Na ar ji gali būti savarankiška?Na gerai , kunigai liepia saugoti gyvybę, bet juk pats Dievas leido atsirasti velniui. Jis ir yra. Taip ir čia Juk daug žmonių netikinčių ir jiems zigota dar ne gyvybė. Tai jie galėtų rinktis. O gal jie toliau ir susigimdytų visus užšaldytus embrionus.Kunigams reiktų paaiškinti ,kad Dievas gailestingas jis ir atleis. Bet kodėl taip Dievas sukūr
  ė šį gražų pasaulį taip negražiai,kad vienas kitą ryja? Turiu galvoj gamtą, o žmonės taip pat. Gal tam embrionui išvis geriau ir neatsirasti ant šio pasaulio. Amžinai užšaldyta nenorėčiau būti. Geriau išmesta upėn kad žuvys kaip planktoną surytų.Man labai trūksta apibrėžimų -nuo kada jau žmogus. Norėčiau, kad žmogumi būtų laikomas sutvėrimas, kuris jau gali gyventi be motinos organizmo Ir jeigu Dievas žmogui duoda tokį protą, kad jis vis gali daugiau suprast apie mus supantį pasaulį, taireikia ir eiti mokslo keliais

  Reply
  1. Arvydas

   Ar embrionas yra gyvybė ar ne, tai nėra tikėjimo klausimas. Mokslas tai teigia. Klausimas tik ar tą gyvybė tokia vertinga. Šiaip, jei atvirai širdyje sau tuos dalykus įsivardini, tai klausimų lieka mažiau.
   Siūlau dar kartą permąstyti savo teiginius dėl to, kada žmogus tampa žmogumi. Tapimas juo, manau, yra visų svarbiausias ,,įvykis,,, todėl norėčiau, kad tas faktas būtų nustatomas kiek tiksliau 🙂 Ypač jei nuo to priklausytų ar man išviso bus leista gyventi.

   Reply
 6. Liuda Brogienė

  Ačiū už šį pasidalinimą!

  Reply
 7. Tiesiog

  Nekeldami embrionų su sutrikusiu vystymusi, gydytojai saugo moterį ir kitus embrionus, jei bus įkelti kartu. Persileidimai, gimdos abrazijos, komplikuoti nėštumai… Saugokim pirmiausia moteris, jų sveikatą.

  Reply
 8. Justina

  Malonumas yra skaityti Jūsų mintis, kurios skatina susimąstyti,- tad tariu Ačiū už jas!

  Reply

Komentuok !

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *