Kauno motošaulių tradicinis žygis per Lietuvą

Kauno motošaulių tradicinis žygis per Lietuvą

Baigėsi trečiasis Lietuvos šaulių sąjungos Vytauto Didžiojo šaulių 2-osios rinktinės Motošaulių būrio, kurio narys yra Aurelijus Veryga, žygis per Lietuvą....
Read More
Pažymėjimų įteikimas

Pažymėjimų įteikimas

Šiandien Seime Vyriausoji rinkimų komisija įteikė Europos parlamentarų pažymėjimus. Daug emocijų. Nors tęsiasi politinė veikla, bet ji įgyja kitokį pobūdį,...
Read More
Mūsų idėjos Europos Parlamente

Mūsų idėjos Europos Parlamente

Kviečiame balsuoti už Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą Europos Parlamento rinkimuose birželio 9 d., jei pritariate šioms idėjoms: Europos Sąjungos...
Read More
Mes jau balsavome!

Mes jau balsavome!

Šaunioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos komanda jau atidavė savo balsus už SĄRAŠĄ NR. 5 Ateikite ir Jūs! Būsime labai...
Read More
Europos Parlamento debatai apie karą, imigraciją, šeimą

Europos Parlamento debatai apie karą, imigraciją, šeimą

https://www.youtube.com/watch?v=_No9-3h1MhE Naujienų portalas 15min surengė didžiuosius kandidatų į Europos Parlamentą debatus Vilniaus miesto rotušėje. Kandidatai juose buvo suskirstyti į dvi...
Read More

sub meniu


Ar yra pagrindo baimintis “blaivybės fanatikų” siautėjimo?

Panašu, kad vis labiau didesnį pagreitį įgaunančios visuomenės palaikomos alkoholio kontrolės iniciatyvos ir siekis Lietuvą pagaliau padaryti civilizuota, o ne laukinio alkoholio magnatų kapitalizmo kamuojama šalimi neprasprūdo pro ausis liberalams. Ir labai simboliška, kad alkoholio pramonės pozicijų stoja ginti negeriantys, ar tuo besigiriantys jų atstovai. Štai R.Sadauskas savo straipsnyje (http://www.delfi.lt/news/ringas/politics/r-sadauskas-kas-apgins-nuo-blaivybes-fanatiku-siautejimo.d?id=71719250) apie “blaivybės fanatikų siautėjimą” pirmiausia primena, kad jis šiame amžiuje alkoholio jau nevartojo. Toks labai tradicinis triukas, kurį labai dažnai naudoja tabako gamybos įmonių vadovai, vis primenantys, kad jie patys ir jų vaikai nerūko, o kitų rūkymas yra jų asmeninis apsisprendimas. Žodžiu nieko asmeniško, tik pinigai.

Saudauskas siūlo baigti liberalams muštis į krūtinę ir tęsti savo vykdytą laisvų žmonių gynimą nuo „valstybės reguliavimo“. O man atrodo, kad į krūtinę muštis liberalams reikia ne tik dėl korupcinių skandalų, kurie nuvylė jų rinkėjus, bet ir dėl to, kad iš dalies jų pastangomis Lietuva tapo viena labiausiai geriančių šalių, o liberalų sprendimai šitoje srityje yra žemiau kritikos ribos (http://www.ntakk.lt/politiku-reitingas/). Tas „laisvų žmonių gynimas“ dažniausiai reiškėsi nedalyvavimu balsavimuose, matyt „aiškiai rodant poziciją“. O ir tas žmonių laisvės atstovavimas labiausiai buvo naudingas tokiems alkoholio gamybą ir didmeninę prekybą valdantiems magnatams, kaip MG Baltic ar nuolat prie partijų vadovų besitrinantiems užsienio šalių alaus kompanijas atstovaujančių aludarių atstovams. Be to ne prošal būtų priminti, kad alkoholio politikos liberalizacija davė tikrai „įspūdingų rezultatų“. Vietoje 1998 metais suplanuoto 25 proc. alkoholio vartojimo mažinimo, jis išaugo 130 proc. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20173404). Greta to 2004 metų RAND ataskaitoje Lietuva atsidūrė pirmoje vietoje pagal alkoholinių gėrimų prieinamumą (http://ec.europa.eu/health/ph_determinants/life_style/alcohol/documents/alcohol_rand_en.pdf).

Taip ir šiuo atveju, R.Sadauskui reikėtų priminti dar 1997 metų Konstitucinio teismo sprendimą, kuriame buvo išaiškinta, kad valstybė neprivalo beatodairiškai skatinti bet kokio verslo, atvirkščiai, privalo jį reguliuoti taip, kad jis tarnautų bendrai tautos gerovei, o ne siaurai verslo grupei ar jos interesams. Būtent tuos interesus, o ne tuos norinčius vakare išgerti vyno ar alaus, daugelį metų ir gynė liberalai.

Ir turbūt tik patys liberalai ir galėtų pasakyti, kaip alkoholio reklamos draudimas trukdytų norintiems išgerti vyno ar alaus. Taip pat, kaip tam trukdytų specializuotos parduotuvės ar didesnė kaina. O bandymas sukurti apokaliptinį vaizdą, kuomet kostiumuoti įmonių vadovai  vos pabrangus vynui ar alui ima gerti pilstuką iš „taško“ ar langų skystį, yra daugiau nei juokingi.

Tokiame kontekste nuolat primenama Gorbačiovo politika yra ne laiku ir ne vietoje, nes priešintis bet kokiam reguliavimui sovietmečiu buvo laikoma savotiška rezistencijos forma. O kam priešinamės dabar? Siekiui turėti mažiau mirusių prieš laiką, socialiai apleistų šeimų ar pragertų vaikų? Gorbačiovo politika turėjo kelis absurdiškus elementus, tokius kaip vynuogynų kirtimas. Tai tokio pat kvailumo priemonė, kaip rugių laukų deginimas, norint sumažinti naminės degtinės gamybą.  Bet visa kita ne tik Lietuvoje, bet ir visame sovietiniame bloke davė tokį mirtingumo sumažėjimą, kad tai iki šiol aptarinėjama pasaulio epidemiologų ir tą sieti su pagerėjusiu gyvenimu ar darbo galimybėmis vargu ar verta. Atvirkščiai, pats M.Gorbačiovas šią savo vykdytą politiką pavadino klaida ir galiu suprasti kodėl. Būtent šis laikotarpis buvo susijęs su Sąjūdžio, atgimimo ir nepriklausomybės idėjomis. Nepaisant girtuoklių, stovėjusių parduotuvėse prie degtinės eilių, kita visuomenės dalis netapo abstinentais, bet gerokai prasipagiriojo ir sukūrė sąlygas tų pačių liberalų egzistavimui.

Todėl siūlyčiu liberalams nustoti savo rinkėjus kaip vaikus gąsdinti raganomis ir velniais blaivininkų pavidalais. Įdomiausia tai, kad griežta alkoholio kontrolės politika garsėjančioje  Skandinavijoje gyventojai labai palaiko valstybės alkoholio pardavimo monopolį, o užkliūva jis tik mūsų tautiečiams, kurie negali bet kada, bet kur ir bet kaip gerti, kaip yra įpratę. O geroji naujiena yra ta, kad tikrai nesam beviltiški, nes greitai mokomės ir nesam niekuo blogesni už kitus. Plintančios ir pagreitį įgaunančios blaivios šventės ir renginiai, pavykę sprendimai dėl draudimo rūkyti baruose ir restoranuose, aiškiai rodo, kad mūsų tautiečiai tikrai nori sveikesnio gyvenimo ir moka jį gyventi. R.Sadausko teiginiai apie tai, kad sveikesnio ir blaivesnio gyvenimo nori tik kažkokie fanatikai blaivininkai, o ne visuomenė yra  toli nuo realybės, todėl kad iki šiol atlikinėtos apklausos parodė, kad visuomenė, kuri dabar jau yra kitokia nei Gorbačiovo laikais, ir pati turi galimybę pavažinėti po pasaulį bei įsitikinti ten egzistuojančių priemonių veikimu,  palaiko daugelį alkoholio kontrolės pasiūlymų. O neegzistuojančių baubų kūrimas ir gąsdinimas prohibicijomis ar kitais neegzistuojančiais siūlymais, nedaro garbės net ir liberalams.

Dar daugiau, visus besibaiminančius dėl liberalų paišomų apokaliptinių draudimų noriu nuraminti, nes siūlomos priemonės yra ar buvo taikomos kitose valstybėse, yra pagrįstos moksliniais tyrimais, kurie patvirtino, kad tai mažina alkoholinių gėrimų vartojimą ir su tuo susijusį mirtingumą. Demokratijos lopšiu laikomoje JAV Kalifornijos valstija jau priėmė sprendimą, kad tabako gaminius pardavinės tik turintiems 21 metus. Kalbame ne apie tokią socialiai pavojingą medžiagą, kaip alkoholis, bet labiau pačiam vartotojui pavojingą rūkymą. Ir vargu ar Kalifornijos politikus ar visuomenę galime laikyti neadekvačiais fanatikais. Visi norintys išgerti ir toliau turės tokią galimybę, tik matysime mažiau girtų vaikų, asocialių šeimų ar nesaugių viešųjų erdvių. Vargu ar tai labai kertasi net su labai liberaliomis idėjomis.

 

5 Komentarai

 1. Pronas

  Nacionalinei alkoholio kontrolės koalicijai dabartiniuose ginčuose būtina rodyti labai konkrečius pavyzdžius iš kuo artimesnių Lietuvai šalių, kad alkoholio prieinamumo mažinimas turėjo tokį ir tokį konkretų poveikį. Pradedant nuo atsakymo, kuo jau gerai alkoholio nebuvimas degalinėse. Tokie pasenę duomenys kaip 2004 m. RAND ataskaita ar žodinė ekvilibristika „Kalifornija – demokratijos lopšys” yra labai blogai ir veda prie sofizmų. NTAKK, gavusi daugybę subsidijų savo projektams, visokioms kelionėms po Skandinavijas tiesiog privalo ruošti aiškius, paprastus, nenarciziškus pavyzdžius iš kitų šalių su įdiegtomis priemonėmis, ar kelionių ar publikacijų ar mokslinių tyrimų. Ir neslėpti jų tarp kitų neva šmaikščių ar neva elegantiškų sakinių.

  Reply
 2. Aurelijus Veryga (Post author)

  Gerbiamas Pranai, mes jau nebeturime ieškoti pavyzdžių kitose šalyse. Mūsų pačių šalies patirtis labai aiškiai rodo, kad alkoholio kontroolės ggriežtinimas ir prieinamumo mažinimas mažino vartojimą. Tam pakanka ir duomenų ir įrodymų. RAND duomenys pateikiami istoriniame kontekste ir iliustruoja tuometinės liberalizacijos rezultatus. Naujesni duomenys yra dar liūdnesni ir jums tikriausiai teko girdėti, kad juos alkoholio pramonė bendė pakeisti priversdama Statistikos departamentą perskaičiuoti statistiką. O NTKK skirtingai, nei manote, negauna jokių subsidijų. Daugelį metų visas veiklas finansavom iš savo asmeninės kišenės. Dabar turim kelis nedidelius projektus, kurie nėra jokios subsidijos ir už juos reikia atlikti konkrečius darbus. O NTKK finansines atsakiatas galima rasti puslapyje http://www.koalicija.org.

  Reply
 3. omaigad

  neveikia nuoroda į koalicija.org

  Reply
  1. Aurelijus Veryga (Post author)

   Sveiki, siūlau išbandyti nuorodą http://www.ntakk.lt, nes iš koalicija.org neveikia peradresavimas.

   Reply
 4. Jonas

  Taip tik toks pastebejimas, apie Kalifornijos valstija. Galbut ten toks adekvatumas pasiektasdel medicininiu kanapiu legalizavimo ir didelo paplitimo. Beveik daug kur isteigta dispencaries, kur gali „su receptu” isigyti kanapiu, deja didzioji dalis vartoja ir be recepto, bet kaip matome nesugriuvo colorado, washingtono, oregono, aliaskos ir kt. Valstiju ekonomikos po legalizavimo rekreaciniais tikslais. Kanape, tikrai nera nekalta medziaga, kaip ir bet kuri kita medziaga vartojama nesaikingai. Bet galbut legalizavimas padetu alkoholi vartojanties zmonems kaip metadonas gelbsti narkomanus, nes irodyta kad kanapes mazina smurta seimoje, nusikalstamuma, netolerantiskuma, didina atviruma naujovems ir kitokiam poziuriui ir praplecia zmoniu akirati. Esu girdejas, kad jus nusistates siuo klausimu kategoriskai pries, bet jei jus lygiojates i vakaru pasaulio salis, turbut suprantate, kad kanapes vakaruose siuo momentu labiau paplite nei alkoholis, net JT ataskaita teigia, kad karas pries narkotikus buvo didziausia klaida, FTB neranda programotoju kurie nebutu bande marihuanos ir t.t. Taip tiek toks pastebejimas apie kalifornia, atvaziuokit zmones iseikit i gatve ir pamatysit kalifornia naujasis amsterdamas

  Reply

Komentuok !

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *